Ekoškola

Již třetím rokem je MŠ Kytička zapojena do programu Ekoškola. Snažíme se o vstřícnější přístup dětí k přírodě. Vyvoláváme v nich touhu po pozorování a zlepšování svého okolí a prostředí ve kterém žijí a každý den se pohybují.

Letos jsme se rozhodli, že budeme společně eliminovat odpady a pečovat o blízké okolí naší MŠ.

Začali jsme výstavbou hmyzího domečku na naší zahrádce, na kterém se podílel celý kolektiv školky. Jeden hodný taťka nám domeček ze dřeva připravil a děti nanosily materiál z lesa. Poté ho sami nařezaly a naskládaly do domečku. Celá akce byla zpečetěna přestřižením pásky naší paní ředitelkou :) Vše za přítomnosti rodičů. Na této akci jsme rodičům i dětem odhalili ekomaskota Zdravínka, kterého si děti sami odhlasovaly a pí. uč. Vlastička ušila.

Jako druhý úkol jsme si vymysleli, že vyrobíme ze starých, již nepoužívaných triček tašky. Na vánočním jarmarku u KD Říp jsme pak tašky představili široké veřejnosti.

Návod na přípravu tašky : tašku otočíme naruby, sešijeme spodní díl (ten, kudy se do trika leze), pak už stačí protáhnout skrz rukávy libovolný pruh látky - jako ucho - a taška je na světě. Děti ještě tašky zdobily logem naší školy a pruhy na ucho pokreslily libovolnými vzory fixami na textil.

Tímto krokem jsme a když se přidáte i vy..tak budem blíže lepším a zodpovědnějším zítřkům pro naši planetu.

 

Aktuality z Ekoškoly

Halo, halo co se stalo?

stalo se toho mnoho, na zahradě máme nový domeček na hračky a nářadí, který bude mimo jiného sloužit také badatelskému kroužku jako zázemí pro pokusy a bádání.

Hned první listopadový den se v mš uskutečnil seminář Ekoškola v kostce, kde všichni mohli obdivovat jak máme šikovné děti. Bylo to krásné setkání, plné inspirace a nabídek spolupráce. Naše MŠ bude do budoucna spolupracovat s ekocentrem z Roudnice nad Labem, z čehož máme nesmírnou radost. Budeme zase o krok blíž přírodě a jejím tajemstvím. Tento týden slaví Ekoškola svátek a tak jsme dnes s dětmi byli zdobit les, keramickou hlínou. Nalepovaly hlínu na stromy a zdobily ji přírodninami, aby se les nebál. Byla to krásná akce. Ještě chystáme - dle plánu činnosti  - čistit vody v okolí. Ale o tom potom.

V minulém týdnu se nám s třídou Sluníček podařilo získat sud na vodu. Děti přemýšlely jak získat sud na dešťovou vodu a došly k nápadu - sběrný dvůr - i jsme vyrazili na procházku směr sběrný dvůr, a co nevidíme? Za plotem se válí krásný, modrý sud na vodu. Děti hned vymyslely plán jak poprosí pána. Sud byl však prasklý a naše zklamání obrovské. Když to pán viděl, dal nám sud jiný - nepoškozený - děti hned sud povalily a hrdě až do školky ho před sebou kutálely. Tam ho postavily pod okap k našemu novému domečku. Dnes hned kontrolovaly, zda -li přes víkend něco napršelo.

Baví nás naše práce s Vašemi dětmi :)

P.

Schůzka ekotýmu

Schůzka ekotýmu byla jako vždy velmi plodná. Přišlo vás celkem 17...a to teda vau. Po vylosování rolí na schůzce, jsme se pustili do testování nových ekoškolích otázek a obrázkových příloh.

Odhlasovali jsme si na tento rok téma ,,Voda" a rovnou jsme se rozdělili do skupin a udělali analýzu v budově školky. Bylo to fajn, prolezli jsme celou školku od sklepa až po půdu :) Malinko jsme načali, co teď s informacemi, které jsme zjistili uděláme a kdy.

Na 2.10. od 16 hodin jsme naplánovali brigádu s rodiči - budeme stavět zídku kolem nově vzniklých záhonků. Všichni jste zváni.

Na sobotní akci ,,Zažít Roudnici jinak" se nám podařilo seznámit kolemjdoucí s programem Ekoškola a společně si návštěvníci vyrobili obraz z pruhů triček, které provlékali sítí v dřevěném rámu. Vzniklo krásné a hlavně společné dílo, které teď hledá název. Na schůzce padly tři návrhy a to: ,,Mimoza" ,,Roudnická motanice" a ,,Svět nám není lhostejný"

Názvy budou viset na nástěnce ekoškoly v šatně školky a vy můžete hlasovat. :)

Těším se na další aktivity s vámi všemi.

P.

Semínkovna a její provoz

Zdravím všechny příznivce naší semínkovny, po prázdninách je semínkovna opět k dispozici, a to v čase provozních hodin mš. Tj. od 6,30 do 16,00 .Teď jsem doplnila o špagetovou dýni, která je mimochodem luxusní pochoutkou a také o fazoli,, Černá želva" opět skvělá do vege pokrmů.Zatím je semínkovna před vstupem do školky, později...až bude stát nový domeček na bádání, bude semínkovna umístěna právě tam :)

Těšíme se na vaše příspěvky.


Získali jsme mezinárodní titul EKOŠKOLA

Hurá je to tu!

Jsme vůbec první mateřská škola v Roudnici nad Labem, která získala toto ocenění. Dne 20.6. jsme si slavnostně převzali v senátu ČR v Praze mezinárodní titul ,, Ekoškola"

Jsme na naše..vaše..děti pyšní. Vše zvládají a snaží se být pro okolí i své mladší kamarády vzorem. Ekoškola je hlavně o spolupráci a toho se držíme. Spolupracujeme kde to jde. Zatím tedy pouze na půdě naší MŠ, ale plány do budoucna jsou, oslovit některou ZŠ v blízkosti, abychom na naše činnosti a malé - velké věci nebyli sami.

Jo, to zní jako plán!!

Máme pro tento rok splněno a těšíme se na další výzvy, které nás čekají v roce příštím. :)

Krásné léto všem.

P.

Další schůzka ekotýmu

Dne 10.5. se konala další, již třetí schůzka našeho skvělého ekotýmu. Dle rad lektorek a koordinátorek z Ekoškoly Tereza jsme malinko pozněnili průběh setkání.

Seděli jsme venku - zásadní rozdíl, avšak tato změna byla z důvodu krásného počasí. Hned na začátku sezení jsme si s týmem vylosovali každý svou roli. Děti si vylosovaly kartu s budíkem a nápojem, to znamenalo, že budou měřit čas schůze a v případě přetahování nám ji utnou :) , karta s nápojem znamenala starost o občerstvení po celou dobu schůzky. Úkolů se zhostily pravda statečně. Role si dle potřeby střídaly a zdálo se, že je to velmi bavilo. Dospělí členové si vylosovali smajlika a dle obrázku se po celou dobu schůzky tvářili - těžká karta :), byl tu také zapisovatel a fotograf.

Po krásném úvodu děti dospělákům předvedly za pomoci indiánské písně plán činnosti, který jsme dali dohromady společnými silami na škole v přírodě. Plán činnosti je i v papírové formě, která nám dělá parádu ve třídě, kde děti mohou kontrolovat, jak práce pokračují.

Uběhl nějaký čas....na zahradu děti donesly vše, dle plánu  - hrabičky, lopatu, rýč, sazeničky, provázek, kolečko a speciální barvičku. V jeden smluvený den, jsme s dětmi ze straých nepoužívaných pneumatik vytvořily dva záhony, jeden s rajčaty a druhý je květinový s bylinkami. Práce děti bavila. Do plánu činnosti si zakreslují smajlíky podle toho, jak nám práce pokračuje a jak kdo plní svůj přidělený úkol.

Tento týden nám na zahradu město Roudnice nad Labem vysadilo za starou, pokácenou lípu, lípu novou. Podél plotu pak keře s okrasným květem a listem, děti v nich poznaly pouze lísku, ale už teď se těší, jak budou louskat oříšky.

,,Začíná se nám to rýsovat" jak říkají někteří ze Sluníček :)

Jsme zase o krok blíž, stát se první EKOŠKOLKOU v Roudnici nad Labem...těším se, až vám to tady budu moci napsat oficiálně s veškerou parádou.

P.

Jarní brigáda

Ve středu 4.4. jsme na zahradě mš udělali plno práce. Povedlo se nám společnými silami vybudovat bosochodník, který jsme hned i vyzkoušeli. Slavnostně jsme zahájili provoz semínkovny. Na její podobě se podílely děti, které ji ozdobily barevnými květinami. Do semínkovny nanosily z domova semínka a tím zajistily její spuštění. Máme z ní velikou radost a doufáme, že budete mít radost i vy. Semínkovna je volně přístupná všem, kteří mají zájem, v hodinách kdy je otevřená školka.

Akce dopadla dle našich a snad i vašich očekávání, práce se udělalo mnoho. Zasadili jsme jabloň o kterou se teď budeme s dětmi starat a těšit se z jejích plodů.

Těšíme se na příště. :) 

Semínkovna

Ve středu 4.4.máme v plánu na naší zahrádce v rámci jarní brigády, slavnostě zahájit provoz Semínkovny, která bude fungovat v čase, kdy je otevřena mš.

Semínkovna funguje na principu knihovny..tak trochu :) a to ,,Sázej, sklízej, sdílej" to znamená, že si k nám můžete přijít vybrat semínko, pak si ho doma zasadit a následně zase vaše vypěstované vrátit :)

Těšíme se, bude to legrace :)

Schůzka ekotýmu a plány do budoucna...

Ano! Zase jsme se sešli. Bylo to super, přišlo více rodičů i dětí. Asi také proto, že schůzka byla tentokrát spojena s výrobní dílničkou. Tvořili jsme semínkové koule a jiné tvary, pro ptáčky u nás na zahradě ale i v nedalekém sadu :)

Probrali jsme co jsme zvládli a co nás v nejbližší době čeká a nemine. A to je to! Čeká nás březnové otvírání zahrady, která teď prošla velkou změnou. Dáme naší zahradě novou tvář, doufám, že s vaší pomocí. Město nám pokácelo lípu, kterou v krátkém čase nahradíme novou, aby jsme nepřišli o to útulno, které nám tam tvořila. Z lípy se bude tvořit vodní koryto na hraní, pokud zbyde materiál, vytvoří se i nějaký další hravý prvek :)

Pro děti se chystáme vytvořit hmatový chodník vedle budovy mš, zasadit nějaké ovocné stromy a seznámit s projektem ,,semínkovna" .O semínkovně se více dočtete na internetu nebo nějaké info i na ekoškolí nástěnce :)

Chceme si s dětmi založit záhonek z kamení, kde budeme pěstovat vše potřebné k výrobě pytlíčků proti hmyzu a nebo něco jen tak pro chuť. Srovnání terénu je v jednání.

Schůzka byla krásná, těším se na další, která bude s velkou pravděpodobností v květnu. Termín si ještě upřesníme :)

Výhra v soutěži

Naše školka se před Vánoci zúčastnila výtvarné soutěže. Zadání znělo ,,Hvězda splněných přání"

Pojali jsme téma malinko netradičně a hvězdou pro nás byla naše Země. No a přání? Přáli jsme si kde co, třeba čistou vodu pro naše ryby, nebo aby lidé třídili odpad a dále z něj něco užitečného tvořili, abychom se měli rádi a dle toho se k sobě chovali, čisté lesy pro zvěř a hmyz...

Celé dílo jsme nazvali Ze - Mě ...a je pro nás zároveň i Ekokodexem, pravidly a řádem, se kterým jsme se všichni ztotožnili. Péče o naši planetu Zemi je pro nás tůze důležitá, vzhledem k současnému stavu i nezbytně nutná.

Těšíme se na další výzvy. :)

Soutěž

Výsledková listina soutěže ke stažení zde

Galerie

.